فایل ورد بررسي مهمترين مواد موثره ثانوي گياه دارويي آقطي (.Sambucus ebulus L) در دو رويشگاه مختلف استان مازندران

لینک دانلود

 فایل ورد بررسي مهمترين مواد موثره ثانوي گياه دارويي آقطي (.Sambucus ebulus L) در دو رويشگاه مختلف استان مازندران دارای 13 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد بررسي مهمترين مواد موثره ثانوي گياه دارويي آقطي (.Sambucus ebulus L) در دو رويشگاه مختلف استان مازندران  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد بررسي مهمترين مواد موثره ثانوي گياه دارويي آقطي (.Sambucus ebulus L) در دو رويشگاه مختلف استان مازندران،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد بررسي مهمترين مواد موثره ثانوي گياه دارويي آقطي (.Sambucus ebulus L) در دو رويشگاه مختلف استان مازندران :
نام کنفرانس، همایش یا نشریه : فيزيولوژي محيطي گياهي (پژوهش هاي اكوفيزيولوژي گياهي ايران)

تعداد صفحات :13

در قرن اخیر شناسایی گیاهان دارویی و بومی با خواص آنتی اکسیدان که در بهبود سلامتی جامعه بشری موثر باشد بسیار مورد توجه محققان سازمان جهانی بهداشت قرارگرفته است. گیاه دارویی آقطی (Sambucus ebulus L.) از گونه های ارزشمند و دارویی شمال ایران می باشد و سالیان درازی است که مردم بومی استان به طرق مختلف در طب سنتی از فرآورده های آن در پیشگیری و درمان بیماری های شایع خود استفاده های دارویی می برند. در این تحقیق اندام های مختلف گیاه شامل برگ، گل، ساقه، میوه نارس و میوه رسیده از دو رویشگاه طبیعی، واقع در افراچال در ارتفاع 1000 متری از سطح دریا و روستای دولت آباد شهرستان ساری در ارتفاع 23 متری جمع آوری گردید و به منظور بررسی مهمترین ترکیبات ثانوی از پودر خشک اندام های گیاه، عصاره متانولی تهیه گردید. نتایج بررسی های اتنوفارماکولوژیکی بدست آمده از افراد بومی در هر دو منطقه حاکی از اهمیت این گونه در درمان سرماخوردگی، التهاب مفاصل، دردهای رماتیسمی و اگزما بوده و همچنین به عنوان دافع حشرات استفاده می شود. در این تحقیق نتایج حاصل از بررسی مهمترین مواد ثانوی گیاه در هر دو منطقه نشان داد که ترکیب های فلاونوییدی، فنلی و آنتوسیانین از مهمترین مواد فعال در گیاه هستند که تغییر ارتفاع رویشگاه بر میزان آن مواد تاثیرگذار است.
كلید واژه: آقطی، آنتوسیانین، توتال فنل، رویشگاه های استان مازندران، فلاوونویید، .Sambucus ebulus L

توضیحات بیشتر