فایل ورد فراواني عوارض بتا - تالاسمي ماژور در بيماران مراجعه کننده به مرکز بيماري هاي خاص کرمان طي شش ماهه دوم سال 1387

لینک دانلود

 فایل ورد فراواني عوارض بتا - تالاسمي ماژور در بيماران مراجعه کننده به مرکز بيماري هاي خاص کرمان طي شش ماهه دوم سال 1387 دارای 16 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد فراواني عوارض بتا - تالاسمي ماژور در بيماران مراجعه کننده به مرکز بيماري هاي خاص کرمان طي شش ماهه دوم سال 1387  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد فراواني عوارض بتا - تالاسمي ماژور در بيماران مراجعه کننده به مرکز بيماري هاي خاص کرمان طي شش ماهه دوم سال 1387،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد فراواني عوارض بتا - تالاسمي ماژور در بيماران مراجعه کننده به مرکز بيماري هاي خاص کرمان طي شش ماهه دوم سال 1387 :
نام کنفرانس، همایش یا نشریه : مجله دانشگاه علوم پزشكي كرمان

تعداد صفحات :16

مقدمه: بتا - تالاسمی ماژور یک بیماری مزمن و البته بسیار پرهزینه برای سیستم بهداشتی کشور می باشد. تظاهرات بیماری تالاسمی در صورت تزریق منظم خون کمتر شده اما در مقابل عوارض هموسیدروز را به دنبال خواهد داشت. هدف از این مطالعه بررسی عوارض بیماری در مراجعه کنندگان مرکز بیماری های خاص کرمان، بدون در نظر گرفتن محدودیت سنی بود.روش: این مطالعه بر روی بیماران بتا - تالاسمی ماژور مراجعه کننده به مرکز بیماری های خاص (موسسه ثامن الحجج) کرمان طی نیمه دوم سال 1387 انجام شد. افرادی که کمتر از 8 بار در سال خون دریافت می کردند از مطالعه حذف شدند. از هر کدام از بیماران شرح حال و معاینه بالینی به عمل آمده و به همراه مشخصات فردی و سابقه و نتایج آزمایشات اولیه در پرونده بیمار ثبت شد.یافته ها: در مجموع 340 بیمار مورد بررسی قرار گرفتند که54.4 % آنها زن، 51.76% در گروه سنی 15-0 سال، 37.64% در گروه سنی 24-16 سال و 10.58% در گروه سنی 25 سال به بالا بودند. در میان بیماران 3.5% هیپوتیروئید بودند اما هیچ موردی از هیپوتیروئیدی در افراد زیر پانزده سال یافت نشد و 8.5% از افراد مبتلا به عارضه هیپوپاراتیروئیدی بودند. شایع ترین عارضه یافت شده در میان تمامی بیماران اختلال گنادی بود که بیشترین تعداد (80.6%) در محدوده سنی بالای 25 سال بودند و در کل 29.7% جمعیت مبتلا به هیپوگنادیسم بودند. هیچ موردی از اختلال کلیوی یا اختلال آدرنال وجود نداشت. شیوع عوارض قلبی 9.1% بود و 2.3% افراد اختلال کبدی داشتند که سن افراد مبتلا بالای 15 سال بود. شیوع ویروس های هپاتیت B و هپاتیت C و HIV به ترتیب 2.5%، 33% و 0% بود.نتیجه گیری: سن مستقیما با شیوع اکثر این عوارض در ارتباط بود و هر چند هیچ ارجحیت جنسی معنی داری به دست نیامد، توجه بیشتر به ویژه در سنین بالای 15 سال در مورد ارزیابی های روتین توصیه می شود. از آنجا که بر اساس این مطالعه آندوکرینوپاتی ها و بیماری های قلبی و کبدی در میان بالغین جوان مبتلا به بتا- تالاسمی ماژور هنوز هم شایع می باشند، تشخیص به موقع، اقدامات درمانی مناسب و کنترل و معاینه منظم بیماران می تواند از بروز عوارض جلوگیری کند.
كلید واژه: بتا - تالاسمی ماژور، آندوکرینوپاتی، اختلال قلبی، اختلال کبدی، فریتین، هموسیدروز

توضیحات بیشتر