فایل ورد مطالعه اثرات ضد باکتريايي و فيتوشيميايي عصاره تام 12 گونه از گياهان بومي ايران بر سوش هاي بيماري زاي نوکارديا

لینک دانلود

 فایل ورد مطالعه اثرات ضد باکتريايي و فيتوشيميايي عصاره تام 12 گونه از گياهان بومي ايران بر سوش هاي بيماري زاي نوکارديا دارای 16 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد فایل ورد مطالعه اثرات ضد باکتريايي و فيتوشيميايي عصاره تام 12 گونه از گياهان بومي ايران بر سوش هاي بيماري زاي نوکارديا  کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه  و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي فایل ورد مطالعه اثرات ضد باکتريايي و فيتوشيميايي عصاره تام 12 گونه از گياهان بومي ايران بر سوش هاي بيماري زاي نوکارديا،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن فایل ورد مطالعه اثرات ضد باکتريايي و فيتوشيميايي عصاره تام 12 گونه از گياهان بومي ايران بر سوش هاي بيماري زاي نوکارديا :
نام کنفرانس، همایش یا نشریه : دامپزشكي (پژوهش و سازندگي)

تعداد صفحات :16

تنوع آب و هوایی و وجود فصول چهارگانه در ایران، پوشش گیاهی متنوع و بسیار غنی را در کشور ما بوجود آورده است، به طوری که گاهی در یک پهنه رویشی محدود، انواع گوناگونی از گیاهان را می توان مشاهده کرد. این پدیده زمینه مساعدی را برای تحقیق و بررسی در مورد خواص مختلف این گیاهان از جمله خواص دارویی و شیمیایی آنها فراهم می سازد. در سال های اخیر به دلیل مصرف غیر اصولی و نابه جای داروهای شیمیایی به خصوص آنتی بیوتیک ها مانند خود درمانی دارویی، استفاده طولانی از داروهای شیمیایی در عفونت های مزمن، دگرگونی در ژنوم میکروارگانیزم ها موارد متعددی از دشواری در درمان و نیز مقاومت میکروبی در دنیا بوجود آمده و شرایط برای رشد میکروب های فرصت طلب نظیر نوکارد یا فراهم گردیده است. لذا تحقیق برای یافتن مواد ضد میکروبی از گیاهان دارویی مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته تا از فرآورده های گیاهی، جایگزین های مناسبی برای آنتی بیوتیک های صناعی به دست آورند. هدف اصلی در این مطالعه بررسی فیتوشیمیایی و اثرات ضد باکتریایی چند گونه گیاهی بومی ایران بر علیه باکتری های عامل بیماری نوکاردیوز. مقایسه اثر ضد میکروبی این گیاهان با آنتی بیوتیک های رایج بر باکتری فوق و معرفی آن به عنوان جایگزین مناسب برای داروهای انتخابی علیه این باکتری بوده است. اگر چه نوکاردیاها از قدرت تهاجمی زیادی برخوردار نیستند، لیکن قادرند در میزبانان با ضعف ایمنی، بیماری عفونی و خطرناک نوکاردیوز را ایجاد نمایند. ابتدا گیاهان مورد نظر جمع آوری و تعیین نام علمی گردیدند و پس از تهیه عصاره متانولی با رقت های 0.5، 2.5، 5، 7.5، 10 و 15 درصد (w/v) و با استفاده از روش های انتشار در آگار، تاثیر آنها در مهار رشد نوکاردیاها مورد بررسی قرار گرفت. آزمایشات فیتوشیمیایی بر روی عصاره های تهیه شده نیز به منظور بررسی وجود فلاوونوئید، آلکالوئید، تانن و ساپونین و غیره انجام گرفت. نتایج حاصله حاکی از آن است که عصاره الکلی شش گونه گیاهی مورد مطالعه شامل مامیران، شقایق کوهی، شیرین بیان، گلپر، پونه بینالود و گل مورو اثر ضد میکروبی قابل ملاحظه ای بر نوکاردیاها نشان می دهند. از آنجا که Nocardia asteroides و N. brasiliensis به رقت های مختلف گیاهان مورد مطالعه حساسیت قابل توجهی نشان دادند و در محیط کشت هاله عدم رشد تشکیل شد، تاثیر کامل گیاهان فوق بر گونه های نوکارد یاها محرز می باشد. با مقایسه قطر هاله های شفاف تشکیل شده با رقت های 2.5، 5، 7.5 و 10 درصد (w/v) و نیز 6 گونه گیاهی از مجموع 12 گونه و قطر هاله ایجاد شد با آنتی بیوتیک های استاندارد علیه نوکارد یا در شرایط کاملا یکسان، به این نتیجه می رسیم که غلظت مورد استفاده این آنتی بیوتیک ها، متناسب با غلظت گیاهان مورد مطالعه در محیط invitro بوده و تاثیر ضد میکروبی این گیاهان تقریبا مشابه آنتی بیوتیک های استاندارد می باشد.
كلید واژه: گیاهان دارویی، فیتوشیمیایی، ضد باکتریایی، نوکاردیا، فلاونوئید، ساپونین، تانن

توضیحات بیشتر